Get Adobe Flash player

plachtaři

Létání na větroních je nejdostupnější forma letecké činnosti v aeroklubech. Téměř všichni létající členové našeho aeroklubu jsou plachtaři. Bezmotorové létání má široké spektrum možností leteckého vyžití, od rekreačního létání až po vrcholné rekordní lety.

Bezmotorové letadlo, tedy kluzák, využívá k zisku výšky stoupavých proudů teplého vzduchu, v tzv. termice. Základní schopností, nebo uměním dobrého plachtaře je hledání stoupavých proudů a správné rozpoznání jejich stadia vývoje. Při dobrém plachtařském počasí jsou vrcholky stoupavých proudů označeny mraky kupovité oblačnosti rodiny Cumulus typů Humilis, Mediocris, a Congestus, které všichni piloti kluzáků dobře znají a navazování do stoupavých proudů je tak usnadněno. V bezoblačné termice se pak pozornost pilota zaměřuje zejména na rozmanitost a zvrstvení terénu, podle kterého je možné lokalizovat vzestupné proudy v menších výškách. Lety bez oblačnosti jsou však poměrně náročnější a vyžadují více zkušeností pilota.

Po ukončení základního bezmotorového výcviku pilota kluzáků a získání pilotní licence nastupují piloti do pokračovacího sportovního výcviku, kde se učí znát termiku, jednotlivé druhy meteorologických situací a technice ustřeďování stoupavých proudů. Ti, kteří jsou aktivní ve sportovním výkonném létání, pak dále mohou procházet tréninkem, zaměřeným zejména na techniku a taktiku rychlostních přeletů, výkonného a soutěžního létání.

Soutěžní létání, tedy závody v bezmotorovém létání jsou sportovním vrcholem, na který dosáhnou jen ti nejhouževnatější a nejtalentovanější piloti. Nezbytnou součástí na plachtařské závody je také pozemní příprava techniky, navigační příprava a příprava fiziologická s doboru životosprávou. Plachtařské závody všech úrovní, od regionálních až po mistrovství světa, trvají 14 dní. Během každého soutěžního dne může závodník strávit v těsném kokpitu až 7 hodin a po deseti soutěžních dnech je tak fyzická zátěž na pilota srovnatelná se zátěží kosmonautů na dlouhých misích.

Na světové úrovni v soutěžním bezmotorovém létání patří Česká republika bez nadsázky ke světové špičce. Čeští reprezentanti zvláště v posledních letech dosáhli skvělých výsledků, a mnohdy i stupňů vítězů na evropských i světových šampionátech ve všech kategoriiích bezmotorového létání. I aeroklub Příbram má bývalé členy plachtařské reprezace, kteří předávají své zkušenosti dále a vychovávají další budoucí výkonné letce.